logo wycieczki plus 500 Rzemyk Travel

Wycieczki szkolne i obozy – Szkolniaki na Szlaki

Należy do firmy Rzemyk Travel, która od 1992  roku organizuje wycieczki szkolne i obozy dla dzieci oraz wyjazdy grupowe dla dorosłych. Gwarantujemy udany wyjazd z  profesjonalnie ułożonymi programami i doświadczoną kadrę.

Ostatnie wpisy

32 282 89 22
Tarnowskie Góry Rynek 15 a
Grzegórzecka 4u/3a Kraków
kontakt@wakacjeplu500.pl
Image Alt

Czy Dzieci Muszą Zapinać Pasy w Autokarze?

Czy Dzieci Muszą Zapinać Pasy w Autokarze?

Nie od dziś wiemy, że pasy bezpieczeństwa stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu. Chronią Nas i Naszych bliskich a także osoby podróżujące z Nami, przed niebezpieczeństwem na drodze. Nie raz ratują ludzkie życie. Zapinamy je Naszym dzieciom i sobie w drodze do sklepu, szkoły czy przedszkola.

A czy zastanawialiście się kiedyś czy podczas podróżowania autokarem mamy obowiązek zapinania pasów? Czy wysyłając pociechę na kolonie, obóz, wycieczkę szkolną czy objazdową należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa? Jak wygląda taka podróż autokarem? Na co należy zwrócić uwagę?

 

Dziś postaramy się wzbogacić Waszą wiedzę na temat warunków obowiązujących przy przewozie nieletnich.

 

W Polsce istnieją przepisy prawne które mówią o tym że pasażerowie podróżujący autokarem mają obowiązek zapinania pasów:

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. 2020 poz. 110). Jeśli pojazd, czy to samochód osobowy, czy autobus miejski, czy autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, pasażerowie oraz w większości przypadków także kierowcy, mają obowiązek te pasy zapiąć. Od 2007 roku, aby zarejestrować autokar, musi on być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, więc wszystkie autokary w naszym taborze takie pasy mają. Dlatego jeżeli Wasze dziecko jedzie na wycieczkę z nami macie pewność że autokary wyposażone są w pasy oraz  obowiązkiem jest zapisanie pasów podczas podróży.

Wybierając ofertę wycieczki szkolnej, objazdowej czy wczasów autokarem pamiętać musimy o kilku ważnych rzeczach.

Sprawdzić trzeba przede wszystkim, czy autokar którym pojedziemy jest sprawny technicznie. Dowodem na to jest okresowy przegląd techniczny pojazdu.

Co grozi dziecku, kierowcy, firmie przewozowej za brak zapiętych  pasów u podróżnych?

Obowiązkiem każdego dziecka po zajęciu miejsca w autokarze, jest zapięcie pasów bezpieczeństwa i utrzymywanie ich podczas całej podróży autokarem.

Niestety za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest mandat dla kierowcy i pasażera autobusu, oraz punkty karne dla kierowcy. Prawdziwą konsekwencją jest jednak zagrożenie dla zdrowia i życia w razie kolizji czy wypadku i o tym trzeba przede wszystkim pamiętać. Celem zamontowania pasów bezpieczeństwa w samochodzie jest ochrona pasażerów przed urazami odniesionymi w wypadkach drogowych.

Przy zderzeniu pojazdu z przeszkodą lub innym pojazdem gwałtownie wytraca on prędkość, ale przedmioty i ludzie znajdujący się wewnątrz pojazdu nadal się poruszają. Jeśli pasażerowie nie są przypięci do fotela, istnieje ryzyko uderzenia w powierzchnie znajdujące się przed nimi lub z boku, a w wypadku koziołkowania przemieszczenie jest całkowicie chaotyczne. Ryzyko odniesienia poważnych obrażeń jest zatem bardzo poważne. Zapięte pasy bezpieczeństwa chronią przed nieskoordynowanym przemieszczaniem się osoby, są przy tym tak skonstruowane, że przejmują część energii.

Dodatkowym argumentem za zapinaniem pasów bezpieczeństwa niech będzie też to, że towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłacania pełnych kwot odszkodowania ofiarom wypadków, które w ich trakcie nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jest to usankcjonowane przepisem Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeśli poszkodowany przyczynił się do zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia przez ubezpieczyciela zostaje stosownie zmniejszony.

Drodzy Rodzice, Wy również zadbajcie o bezpieczeństwo Waszych pociech. Przed wycieczką porozmawiajcie z dzieckiem o właściwym zachowaniu w autokarze i konsekwencjach jakie niesie ze sobą nie zapięcie pasów. To przecież tak prosta i oczywista czynność a jakże niesłychanie ważna. Pasy bezpieczeństwa i konieczność ich zapinania, to obowiązek o którym powinniśmy pamiętać na każdym kroku.

Co jeszcze jest ważne w czasie podróży autokarem?

Autokar którym będziemy podróżować, musi posiadać sprawną klimatyzację i ogrzewanie. Ich brak, spowodować może to że, latem w autokarze będzie za gorąco a, zimą zbyt chłodno by podróżować, co negatywnie wpływać będzie na podróżujących.

W autokarze nie może zabraknąć także niezbędnego sprzętu jakim są gaśnice i apteczka pierwszej pomocy.

Apteczka nie zawiera leków, dlatego jeśli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną lub inne dolegliwości to radzimy zaopatrzyć je w odpowiednie leki.

Autobus przewożący dzieci i młodzież do 18 lat powinien, być również odpowiednio oznakowany.

Z przodu i z tyłu wyposażony powinien być w kwadratowe żółte tablice ze znakiem dzieci koloru czarnego.

Nie wszyscy wiedzą i zdają sobie sprawę z tego, że w trakcie jazdy nie wolno spacerować po wnętrzu autokaru, stawać kolanami na siedzeniach czy opierać się o drzwi. Zachowania tego typu rozproszyć mogą kierowcę, grożą nałożeniem mandatu przez policję a przede wszystkim, doprowadzić mogą do nieszczęśliwego wypadku.

Mamy nadzieję że powyższe informacje wzbogaciły Waszą wiedzę i uświadomiły, że wysyłając dziecko na wycieczkę trenujecie jego samodzielność i odpowiedzialność. Skoro wiecie już na co zwrócić uwagę przy podróżowaniu autokarem zachęcamy do zapoznania się z ofertami wycieczek autokarowych naszej firmy.

Na nasze wycieczki zabrać możecie mamę, tatę, babcię, dziadka i sąsiadów. Szczegóły znajdziecie na stronie www.wakacjeplus500.rzemyktravel.pl

Leave a Reply:

You don't have permission to register