logo wycieczki plus 500 Rzemyk Travel

Wycieczki szkolne i obozy – Szkolniaki na Szlaki

Należy do firmy Rzemyk Travel, która od 1992  roku organizuje wycieczki szkolne i obozy dla dzieci oraz wyjazdy grupowe dla dorosłych. Gwarantujemy udany wyjazd z  profesjonalnie ułożonymi programami i doświadczoną kadrę.

Ostatnie wpisy

32 282 89 22
Tarnowskie Góry Rynek 15 a
Grzegórzecka 4u/3a Kraków
kontakt@wakacjeplu500.pl
Image Alt

Śląskie

Magiczny  Śląsk

Kojarzy nam się z górnikami  i zabrudzonym powietrzem. Nic bardziej mylnego! Jest to  region leżący pomiędzy Nysą Łużycką a Górną Wisłą, posiada własną gwarę, bogate tradycje, wyjątkową przyrodę, szeroką ofertę kulturową i pyszną śląską kuchnię. Piękne pasmo Beskidów, różnorodna fauna i flora oraz ciepły klimat sprawia że każdy chce tu wracać.  Jest tutaj  cała masa wartościowych zabytków związanych z górnictwem, hutnictwem i energetyką . Ściśle związany z kulturą województwa śląskiego jest Szlak Zabytków Techniki. Możemy na nim spotkać bardzo ciekawe obiekty turystyczne i kulturalne, takie jak muzea, zakłady pracy, eksponaty, maszyny czy inne obiekty przybliżające nam tradycje regionu. Ten szlak to najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce, przenosi nas w dawny świat, świat naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Na Śląsku mamy jeszcze Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Orlich Gniazd i Szlak Śląskie Smaki. 

Stolicą i głównym miastem Śląska są Katowice, które do niedawna były kojarzone przede wszystkim z szybami kopalnianymi, dymiącymi kominami fabryk i słynnym Spodkiem – halą widowiskowo-sportową, w której od wielu lat są organizowane różne koncerty, zawody, imprezy, czy wystawy. W Katowicach trzeba koniecznie zobaczyć słynny Nikiszowiec, specyficzne górnicze osiedle, gdzie na miejscu było wszystko to, czego górnicy potrzebowali do życia: kopalnie, familoki, szkoły, sklepy, restauracje, usługi i kościół, tam czas się zatrzymał… W deszczowe i zimowe dni koniecznie trzeba odwiedzić Fabrykę Elfów ,  Akademię Pana Kleksa oraz największą bawilandię NIBYLANDIĘ.   Obecnie Katowice to nowoczesna metropolia, która pięknieje z dnia na dzień i cały czas się rozwija.

Co warto zobaczyć?

Śląsk to jedyne województwo w Polsce, które ma więcej miast na prawach powiatu, niż powiatów.

Ciekawe, warte odwiedzin miasta Śląska to np. Tarnowskie Góry, gdzie mamy możliwość odwiedzenia dwóch obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Zabytkową Kopalnię Rud Srebra, Cynku i Ołowiu oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Turyści pobierają kaski i zjeżdżają windą poprzez szyb Anioł na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia, podczas której turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe, potężne komory, labirynt korytarzy.

Ważny na Śląsku jest Chorzów ze słynnym najstarszym polskim Wesołym Miasteczkiem, nazwanym dzisiaj Legendia, miejscem gdzie można miło spędzić wolny czas, jest tutaj również ogromny park który mieści na swoim terenie  ZOO, kolejka górska- Elka , znane Planetarium, Stadion Śląski , Park Linowy, kąpielisko, jeziorko i wiele km pieknych tras rowerowych i rolkowych. W Górnośląskim Parku Etnograficznym,  możemy zobaczyć 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej.

Trzeba też wspomnieć o Żorach, gdzie na turystów czeka Muzeum Ognia, Park Rozrywki Twinpigs nawiązujący do Dzikiego Zachodu i Park Wodny Aquarion.

W Zabrzu warto przejść się podziemną trasą turystyczną i poczuć się jak górnik w Sztolni Królowa Luiza.

Radzionków może pochwalić się żywym Muzeum Chleba, gdzie samemu można go upiec i skonsumować.

Następne miasto – uzdrowisko godne uwagi to Wisła i Ustroń– rodzinne miasto najsłynniejszego polskiego skoczka Adama Małysza, z jego galerią, nietypową skocznią na Malince i ciekawym Muzeum Beskidzkim. W Ustroniu, skąd możemy zrobić sobie spacer na Równicę, przejechać się torem saneczkowym, czy spędzić czas w ciekawym Leśnym Parku Niespodzianek.

Niedaleko stąd jest też Dream Park W Ochabach, który warto odwiedzić, na dzieci czeka Park Miniatur, Dom do Góry Nogami, Oceanarium Prehistoryczne, Park Dinozaurów, kino 6D i wiele innych atrakcji.

Beskidzka Trójwieś, czyli Koniaków, Istebna i Jaworzynka przyciąga turystę koniakowskimi koronkami, chatą Jana Kawuloka, grą na trombitach, muzeum etnograficznym i przepięknymi widokami.

Należy też wspomnieć o zabytkowej , gliwickiej przepięknej, kolorowej palmiarni i Zamku Piastowskim, starym Muzeum Browaru w Żywcu i zamkach jurajskich: Bobolice, Mirów, Olsztyn, czy Siewierz.

Śląsk ma również ważne miejsce pielgrzymkowe – Częstochowę, gdzie przyjeżdżają tłumy ludzi z całego świata, żeby pomodlić się przed słynnym świętym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w klasztorze na Jasnej Górze. Miejsce to było wielokrotnie odwiedzanie i wielce czczone przez polskiego papieża – Jana Pawła II.

 

You don't have permission to register